ДНЗ "Херсонське вище професійну училище сервісу та дизайну "
Сайт майстра виробничого навчання
з професії "Нянька. Гувернер . Соціальний працівник "
Кірпіченко Наталії Павлівни
:
План уроку
Тема програми № 2: «Основи дієтології і приготування страв»
Тема уроку №15: «Приготування других страв»
Мета уроку:
навчальна: формувати знання, уміння, навички у учнів з приготування других страв , дотримання правил безпеки в лабораторії, на робочих місцях, правила користування побутовими приладами;
розвивальна: розвивати самоорганізацію, відповідальність, охайність, пізнавальну активність, інтерес до обраної професії, до сучасних технологій вміння систематизувати, узагальнювати навчальний матеріал;
виховна: виховувати повагу до обраної професії, культуру праці, відповідальність за кінцевий результат роботи, грамотність та культуру мовлення, професійну гідність, бережливість.
Тип уроку: формування первинних умінь та навичок
Методи та організація навчальної діяльності учнів: пояснення з елементами бесіди, демонстрація практичних вправ, самостійна робота учнів
Дидактичне забезпечення: Учнівське повідомлення «Дієта № 3» (15 шт), технологічна міні-схема «Послідовність приготування рагу з овочів» (15 шт), інструкційна картка «Технологічна послідовність приготування малинового мусу» (15 шт), міні-таблиця «Форми нарізання овочів та кулінарне використання їх» (15 шт), інструкційна картка «Послідовність приготування рагу з овочів» (15 шт), інструкційно-технологічна картка «Приготування салату з буряка вареного» (15шт), інструкційна картка «Приготування ягідного мусу» (15 шт)
Матеріально-технічне забезпечення: електроплити, столовий інвентар: дошка, ніж, каструля; продукти для дієти № 3: овочі для рагу (картопля, консервований горошок, часник, морква, цибуля, кабачки, капуста, сіль, лавровий лист, перець гіркий, масло вершкове), вода, малина, желатин, кислота лимонна, ванілін, цукор,; овочі для салату (буряк, масло- олія, цибуля зелена), міксер
Міжпредметні зв’язки: Охорона праці тема № 3, Основи дієтології і приготування страв тема № 4
ХІД УРОКУ
І ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА:
-
Перевірка наявності учнів
-
Перевірка готовності учнів до уроку
ІІ ВСТУПНИЙ ІНСТРУКТАЖ:
-
Повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчально-виробничої діяльності
Дієта № 3 призначається при запорах елементарного походження (викликаних неправильним харчуванням) без виражених процесів. Харчування згідно дієті № 3 відіграє основну роль у лікуванні запорів.
-
Актуалізація опорних вмінь та навичок необхідних для розкриття нової теми
-
Які правила особистої гігієни і санітарії на робочому місці?
-
Які страви готують для дієти № 2?
-
Яка послідовність приготування капусти тушкованої?
-
Пояснення характеру і призначення запланованої на уроці роботи, пояснення нової навчальної інформації: Протягом уроку учні повинні навчитися:
-
Послідовність дій приготування рагу із овочів
-
Послідовність дій приготування салату з буряка вареного
-
Послідовність дій приготування ягідного мусу
4. Демонстрація нових операцій і прийомів трудової діяльності майстром виробничого навчання. Закріплення нових операцій і прийомів трудової діяльності учнів:
показ майстром виробничого навчання нових трудових прийомів:
-
Первинна обробка овочів для рагу: помити, почистити;
-
Порізати овочі, потушкувати
-
Оформити готове блюдо
-
Первинна обробка овочів для салату із буряка вареного: помити, зварити, почистити, натерти, додати цукор, сіль, цибулю нарізану, масло-олію
-
Підготувати ягоди, протерти через сито. Залишок залити водою, варити 5 хв.
-
Процідити, додати цукор, розвести холодною водою желатин, влити, довести до кипіння (можна додати манку)
-
З’єднати сік з м’якоттю, збити міксером, розлити на фігурні форми.
-
Оформлення блюд
5. Ознайомлення учнів з матеріалами, інструментами і приладами, які вперше будуть застосовуватися на уроці та з правилами техніки безпеки при роботі з ними:
- з міксером
6. Пояснення і показ способів раціональної організації робочих місць учнів при виконанні завдання При виконанні завдання робоче місце треба організувати таким чином: при приготуванні дієти № 3 зайвих речей не повинно б необхідно підготувати посуд, побутове обладнання, овочі та продукти згідно дієті.
7. Робота з технічною документацією
Учнівське повідомлення «Дієта № 3», технологічна міні-схема «Послідовність приготування рагу з овочів», інструкційна картка «Технологічна послідовність приготування малинового мусу», міні-таблиця «Форми нарізання овочів та кулінарне використання їх», інструкційна картка «Послідовність приготування рагу з овочів», інструкційна картка «Послідовність приготування рагу з овочів», інструкційно-технологічна картка «Приготування салату з буряка вареного», інструкційна картка «Приготування ягідного мусу»
8. Розгляд типових помилок та способів їх попередження
При виконанні завдання можуть виникнути такі помилки:
-
Пересолення рагу
-
Рідкий мус
Щоб запобігти виникнення помилок учням потрібно:
- додати трохи цукру
- взбивати далі
9. Пробне виконання учнями нових прийомів роботи
- Показати первину обробку овочів для рагу
- Показати вид нарізки овочів для рагу
- Показати протирання ягід через сито (друшляк)
- Показати підготовку буряка до варіння на вогні
10. Відповідь на запитання учнів
11. Завдання для самостійного виконання учнями, та норма часу на виконання
Виконати: підготовку до виконання робіт в приготуванні дієти № 3: організація робочого місця, приготування рагу овочевого, приготування салату із буряка вареного, приготування малинового мусу
На це – 5 годин.
12. Повідомлення про критерії оцінювання (лист оцінювання додається) як буде оцінюватися за критеріями: організація робочого місця 1 б, відповідь на уроці – (1-3 б), послідовність виконання робочих прийомів, якість виконання – 5 б, виконання техніки безпеки – 0,5б, санітарний стан – 0,5 б, домашнє завдання – 1 б, виконання норм часу 1 б. Всього- 12 б
ІІІ. Поточний інструктаж та самостійні вправи учнів
Розподіл учнів по робочим місцям
Цільові обходи майстром виробничого навчання робочих місць учнів з метою перевірки:
- правильності організації робочих місць учнів та додержання ними правил безпеки праці;
- правильності виконання учнями нових прийомів та технологічного процесу виконання робіт;
- умінь користування схемами, інструкційними та технологічними картами;
- здійснення учнями самоконтролю та взаємоконтролю;
- надання індивідуальної допомоги учням;
- контролю якості виконання робіт (між операційний контроль);
- допомога учням у виявленні своїх помилок та шляхів їх виправлення;
- перевірка якості роботи учнів та дотримання ними норм часу;
- прийом та оцінювання робіт учнів;
- підготовка до заключного інструктажу.
ІV. ЗАКЛЮЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ
1. Аналіз діяльності учнів за урок.
2. Аналіз причин помилок учнів та пропозиції засобів щодо їх усунення.
3. Майстер виробничого навчання звертає увагу на дотримання правил з охорони праці.
4. Повідомлення обґрунтування оцінок за допомогою таблиці.
5. Показ кращих робіт учнів.
6. Повідомлення наступної теми програми «Основи дієтології», теми уроку: «Приготування других страв, закусок, напоїв згідно дієти № 4»
7. Видача домашнього завдання: Розробити інструкційні картки з послідовності приготування дієтичних страв за дієтою № 3 (з фотографіями)